• DEŇ DOWNOVHO SYNDRÓMU

22.marca sa na našej škole uskutočnila akcia ku Dňu Downovho syndrómu. Pre všetky naše deti boli pripravené zaujímavé aktivity v rámci triedy. (Fotky z tohto krásneho dňa nájdete v zložke fotogaléria)

Prečo si v tento deň obúvame rozdielne ponožky?

Ponožky boli symbolicky vybrané preto, lebo pri troche fantázie pripomína ich tvar chromozómy.

V tento deň si preto na každú nohu obúvame ponožky, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia - líšia sa farbou, vzorom či veľkosťou. Tým dávame najavo, že si uvedomujeme odlišnosť týchto ľudí, ale aj to, že ich podporujeme a ich inakosť chápeme.

A presne tak, ako aj pár zdanlivo nesúrodých ponožiek dobre plní funkciu a zahreje nohy, tak aj ľudia s Downovým syndrómom k nám – bežným ľuďom patria, obohacujú naše životy, sú neodmysliteľnou súčasťou rodín, školských kolektívov, športových družstiev, divadelných a tanečných súborov – ich inakosť ich nesmie diskriminovať a segregovať na perifériu.

Rozdielnymi ponožkami demonštrujeme, že chápeme, že inakosť je normálna a patrí do nášho života. Rozdielnymi ponožkami demonštrujeme, že ju akceptujeme.