• Praktická škola

Kritériá prijímacieho konania do praktickej školy

Trojročné denné štúdium

/ číslo odboru: 6492200 /

V súlade s §62 zákona MŠ SR č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (Školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v súlade so zákonom č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, vyhlášky č.322/2008 Z.z. o špeciálnych školách a zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní /správny poriadok/ v znení neskorších predpisov, riaditeľka školy po prerokúvaní na pedagogickej rade, rade školy a so súhlasom zriaďovateľa, určuje na školský rok 2024/2025 tieto kritériá prijímacieho konania:

• Do Praktickej školy, na Vojenskej ulici č. 13 v Košiciach, môžu byť prijatí žiaci, ktorí ukončili základnú školu alebo povinnú školskú dochádzku, sú žiakmi s mentálnym postihnutím alebo žiakmi s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím a ich stupeň postihnutia im neumožňuje zvládnuť prípravu v odbornom učilišti.
          • V školskom roku 2024/2025 sa otvára jedna  trieda  denného štúdia, ostatní prijatí žiaci budú doplnení do existujúcich tried Praktickej školy. Maximálny počet prijatých žiakov do PŠ:  12 žiakov.
          • Uchádzačov o štúdium prijíma riaditeľka praktickej školy na základe návrhu prijímacej komisie.
          • Uchádzač o štúdium v praktickej škole musí spĺňať predpoklady na zvládnutie obsahu vzdelávania určeného štátnym vzdelávacím programu pre praktickú školu pre nižšie stredné odborné vzdelávanie. Zameranie vzdelávania sa diferencuje podľa profilujúcich odborno-praktických predmetov / viď príloha.
          • Uchádzači o štúdium budú prijatí bez prijímacích skúšok v 1. termíne prvého kola prijímacích skúšok - 02.mája 2024 a v 2. termíne prvého kola prijímacích skúšok - 09.mája 2024,/najneskôr do 12.6.2024 riaditeľka školy zverejní konanie 2. kola z dôvodu nenaplnenosti počtu miest pre žiakov, ktorých možno prijať/.
          • Riaditeľ strednej školy odošle rozhodnutie o prijatí žiaka bez prijímacej najneskôr 7 dní pred termínom konania prijímacích skúšok.

V Košiciach 19. februára 2024                                                         Mgr. Iveta Baková

Kritéria  pre prijatie žiakov do praktickej školy / Príloha

Praktická škola je jedna z možností riešenia ďalšieho vzdelávania a následnej integrácie žiakov s mentálnym postihnutím do spoločnosti. Žiak, ktorý sa uchádza o možnosť pokračovať vo vzdelávaní v praktickej škole, má nadobudnuté sociálne zručnosti:

• je samostatný alebo čiastočne samostatný v sebaobsluhe,
          • uvedomuje si svoje základné potreby a vie ich vyjadriť prijateľným spôsobom,
          • je schopný vyjadriť vlastné požiadavky,
          • akceptovať pokyny učiteľa/asistenta,
          • je schopný aspoň minimálnej spolupráce v rámci skupiny žiakov.

Cieľom praktickej školy je pripraviť žiakov na život v rodine, na sebaobsluhu, na rôzne jednoduché praktické práce alebo na vykonanie jednoduchých pracovných činností spravidla pod dohľadom inej osoby.

Zameranie vzdelávania sa diferencuje podľa profilujúcich odborno-praktických predmetov.  V súlade s cieľmi vzdelávania ponúkame:

V oblasti profilujúceho predmetu v PŠ – Pomocné práce v kuchyni žiak vie:

• pochopiť bezpečnostné pravidlá pri práci v kuchyni,
          • dodržiavať základné hygienické požiadavky, poriadok a čistotu na pracovisku,
          • vedieť sa orientovať v priestoroch kuchyne,
          • poznať základné zariadenie kuchyne,
          • poznať jednotlivé základné potraviny,
          • spolupracovať pri spoločných aktivitách /samostatne alebo s pomocou asistenta,
          • vedieť odkladať pracovné nástroje /samostatne alebo s pomocou asistenta.

V oblasti profilujúceho predmetu - Výroba keramiky žiak vie:

• vydržať pri práci s  hlinou cca 30 minút s pomocou učiteľa/ asistenta,
          • nesmie mať potrebu  ochutnávať keramickú hmotu (zdravotne nebezpečné!),
          • zvládať manipuláciu s ostrými nástrojmi,
          • musí mať osvojené základné hygienické návyky, umývanie rúk,
          • vedieť pracovať v skupine, akceptovať členov skupiny.